PEŁNOMOCNICY

Reprezentujemy klientów w toku normalnych czynności wobec ich kontrahentów, organów administracji samorządowej (Gmina, Powiat), rządowej, organami centralnymi (Urzędy, Ministerstwa), agencjami państwowymi innymi organizacjami.

Jesteśmy pełnomocnikami naszych klientów również w sporach z osobami fizycznymi i innymi podmiotami, w tym przedsiębiorcami, bankami, firmami ubezpieczeniowymi. Udzielamy pomocy prawnej przed organami Policji, Prokuratury, innych służb i organów dochodzeniowo-śledczych, organami skarbowymi (Urząd Skarbowy, Izba Skarbowa).

Pełnimy funkcje pełnomocników procesowych przed sądami arbitrażowymi, sądami powszechnymi i w mediacji. Reprezentujemy klientów w postępowaniach nadzwyczajnych przed Sądem Najwyższym. Jesteśmy uprawnieni do pełnienia roli pełnomocników w postępowaniach sądowo-administracyjnych jakie toczą się przed Wojewódzkimi Sądami Administracyjnymi lub Naczelnym Sądem Administracyjnym.

Pełnimy rolę obrońców w postępowaniach o wykroczenia oraz przestępstwa. Reprezentujemy naszych mocodawców w zakresie skarg do Rzecznika Finansowego lub Komisji Nadzoru Finansowego. Działamy także na podstawie pełnomocnictw w negocjacjach, zawieramy ugody i porozumienia. Na podstawie umocowania działamy w imieniu klientów zagranicznych, w tym także jako pełnomocnicy do dokonywania doręczeń w kraju.

Mamy prawo działać w postepowaniu egzekucyjnym, restrukturyzacyjnym lub upadłościowym. 

RODZAJE PEŁNOMOCNICTW

Podstawę pełnomocnictwa stanowi umowa zlecenia jaką zawieramy z klientem. Umowa określa usługę, cenę za jej wykonanie, jak również inne warunki współpracy.

Zlecenie może również określać w swej treści zakres umocowania jaki dotyczy pełnomocnictwa jakie jest nam udzielane.

Wynagrodzenie ma charakter:

  • ryczałtowy np. za prowadzenie danej sprawy, obsługę prawną w danym miesiącu czy też wykonanie określonej czynności,

  • wynagrodzenie wynikowe (za sukces) określone procentowo od kwoty roszczenia,

  • wynagrodzenie według stawki godzinowej,

  • abonamentowe, które obejmuje pakiet godzin z dyskontem w stosunku do stawki standardowej za godzinę pracy i jest płatne w równej, kwocie miesięcznie.

Wynagrodzenie zawsze jest powiększone o podatek VAT według obowiązującej stawki, obecnie wynosi ona 23%.

Klient ponosi wszelkie opłaty sądowe (kancelaryjne za odpisy z akt, za klauzule wykonalności nadawaną przez sąd), jak również opłatę skarbową od pełnomocnictwa.

Wynagrodzenie jest płatne z góry, z zastrzeżeniem wynagrodzenia wynikowego. Nie prowadzimy spraw wyłącznie za wynagrodzeniem, za sukces, wobec czego w razie ustalenia wynagrodzenia wynikowego, wynagrodzenie obejmuje także kwotę ryczałtową .

W sprawach sądowych przykładowe stawki są podane w zakładkach BANKOWE SPRAWY CYWILNE SPRAWY, KARNE SPRAWY.

Pełnomocnictwa z jakich korzystamy:

  • materialne,

  • procesowe,

  • materialno - procesowe.

Pełnomocnictwa materialne stanowią upoważnienie do składania oświadczeń woli w imieniu klienta. Przykładowo taki charakter ma złożenie oświadczenia w imieniu i na rzecz klienta w umowie kupna składnika majątkowego.

Natomiast pełnomocnictwo procesowe obejmuje umocowanie zgodnie z art. 91 k.p.c. do reprezentowania strony w postępowaniu sądowym. W sprawach karnych, gdzie pełnimy rolę obrońcy umocowanie określane jest mianem upoważnienia do obrony.

Mieszane pełnomocnictwa zwykle udzielne są w postępowaniu sądowym, kiedy pełnomocnik poza reprezentacją strony w sprawie ma ponadto umocowanie do składania oświadczeń woli w imieniu i na rzecz strony wywołujących skutki materialno - prawne przykładowo oświadczenie o potrąceniu.

Pełnomocnictwa mogą też dzielić się ze względu na ich zakres:

  • pełnomocnictwo do zapoznania się z aktami sprawy (niekiedy kontestowane przez organ prowadzący postępowanie),

  • pełnomocnictwo do dokonywania czynności określonego rodzaju (przykładowo do składania wniosków o wpis do sądu wieczystoksięgowego),

  • pełnomocnictwa ogólne (mają szeroki zakres, choć zwykle ten wynika z ich treści),

  • pełnomocnictwa substytucyjne (są udzielane przez pełnomocnika dalszemu pełnomocnikowi).

Pełnimy również funkcję pełnomocników do zarządzania sprawami określonego rodzaju w imieniu i na rzecz osób przebywających za granicą, może dotyczyć to różnych spraw np. audytu prawnego, badania stanu spółki na rzecz udziałowca, zarządzania nieruchomością czy też załatwiania innych spraw określonego rodzaju np. przed określonymi urzędami np. przed Urzędem Patentowym.

UMOWA ZLECENIA